MATEA I VIKTORIJA OSVOJILE 3.MJESTO U DISCIPLINI PODUZETNIŠTVO

Autor: Vanja Perković, 17. 3. 2023.

Na ovogodišnjem međužupanijskom natjecanju discipline Poduzetništvo, WorldSkills Croatia, koje se održalo dana 17.03.2023. u Zadru, naše učenice Matea Jurjević i Viktoria Zoko su osvojile 3. mjesto!

Disciplina poduzetništvo Worldskills Croatia natjecanja obuhvaća zanimanja ekonomista i komercijalista. Ključni poslovi ovih zanimanja su prikupljanje dokumentacije i analiza temeljnih poslovnih procesa i standarda organizacije rada, priprema planova za operativne poslove te sudjelovanje u pripremi planova poslovnog subjekta, vođenje novčanih poslova, upravljanje poslovnom dokumentacijom, itd.

Na ovogodišnjem međužupanijskom natjecanju discipline poduzetništvo učenici su dobili zadatak da budu poduzetnici s poduzetničkim pothvatom kojim doprinose razvoju svoga grada i države. Vodeći se krilaticom „Mi stvaramo dobre prilike“ naše učenice Matea Jurjević i Viktoria Zoko predstavile su poslovanje svoje fiktivne tvrtke. Natjecateljski zadatak je bio predstaviti novi proizvod u području električnih prometala koja ne zagađuju okoliš. Predstavljajući ključne elemente svog poduzetničkog pothvata učenice su navele pozitivnu financijsku situaciju, mogućnost širenja ponude, povoljnu gospodarsku situaciju, osvještenost građana o brizi za okoliš, kao osnovne razloge uvođenja novog proizvoda. Najvažniji uvjet za održivost ovog poduzetničkog pothvata je postojanje kupaca koji su spremni platiti novi proizvod kako bi doprinijeli ekološkoj održivosti. Navele su i moguće izvore financiranja mikro i malih poduzeća u RH. Razvijajući svoju ideju, naše su učenice imale  na umu ekološku, socijalnu, pravnu i ekonomsku održivost te ideje i na taj način doprinijele razvoju svoga grada, odnosno države. Natjecalo se 8 strukovnih škola ekonomskog i komercijalnog usmjerenja, a Matea i Viktoria su koristile inovativnost i kreativnost u izlaganju i predstavljanju novog proizvoda i zbog toga osvojile visoko 3. mjesto.

Čestitamo Matei Jurjević i Viktoriji Zoko te njihovoj mentorici, profesorici Antoniji Slavici!

Piše: Ivana Prezzi