SVJETSKI DAN VODA-22.03.2023.

Autor: Vanja Perković, 23. 3. 2023.

Voda je osnova života. Potrebna je svakom živom biću jer donosi važne hranjive tvari u naš organizam. Ljudskom tijelu potrebno je minimalno 2l vode dnevno kako bi normalno funkcioniralo. Najveći zagađivači su industrija i, neočekivano, ali istinito, suvremena poljoprivreda. Stoga, upravljanje pitkom vodom trebao bi biti jedan od primarnih zadataka čovječanstva.

Naša je škola obilježila svjetski dan voda u korelaciji predmeta Geografija i Poznavanje robe.  Jučer, 22.03.2023. učenici su nakon nastave imali dodatne aktivnosti. Profesorica Antonija Slavica ih je u sklopu nastavnog predmeta Poznavanje robe upoznala sa važnim činjenicama uz pitku vodu, a jedna od njih je i ta da Hrvatska zauzima 1.mjesto u Europi po opskrbi stanovništva pitkom vodom. Čak 98% stanovnika Hrvatske ima pristup pitkoj vodi iz vodoopskrbnog lanca. Profesorica Lucija Čapalija iz Geografije potom je s učenicima posjetila školsku knjižnicu. Zadatak je bio napraviti plakat kojim će se potaknuti svijest učenika o važnosti pitke vode. Učenici su se upoznali sa zemljama svijeta čije stanovništvo ima trajni nedostatak pitke vode. Svake godine zbog nedostatka pitke vode umre 3 milijuna djece mlađe od 3 godine.

Po završetku plakata, naše profesorice Lucija Čapalija i Antonija Slavica posjetile su Muzej vode u Splitu. Učenica Andrea Rogulj iz 2.d nas je pobliže upoznala o novootvorenom muzeju. U povijesnoj zgradi vodospreme, na Međunarodni dan muzeja, službeno je otvoren Muzej vode u Splitu. Kroz muzejsku građu i informativne panoe, muzej prikazuje povijesni razvoj vodoopskrbnog sustava Splita. Prvi postav novootvorenog muzeja čini istoimena izložba „Muzej vode u Splitu“. Zgrada vodospreme je u sklopu obnove Dioklecijanova vodovoda izgrađena 1879. Sagrađena je od bijelog bračkog kamena i ukrašena kamenim elementima. U središnjem gornjem dijelu pročelja zgrade nalazi se medaljon s jednim prikazom cara Dioklecijana u Splitu. Novootvoreni muzej predstavlja važan spomenik jednom povijesnom razdoblju čije blagodati i danas uživa gotovo cijeli Split. Cilj izložbe je približiti novim generacijama baštinu grada, povijest i važnost te žive, pitke vode u Splitu. Osim informativnih panoa, koji kroz fotografije i tekstove svjedoče „vodenu priču“, postav donosi i maketu Monumentalne fontane koja je prenesena iz Hrvatskog narodnog kazališta Split u izložbeni paviljon.

Pišu: Lucija Čapalija i Antonija Slavica