Svjetski dan štednje

Autor: Vanja Perković, 13. 10. 2023.

Primjer dobre prakse inovativnih metoda poučavanja uoči svjetskog dana štednje - Kamata, trošak ili prinos?

Izradile: Ivana Prezzi i Antonija Slavica

Svjetski dan štednje ove ćemo godine obilježiti učeći o kamatama. Kamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmljivanje novca, ali i prinos, odnosno novac koji zarađujete štednjom. Drugim riječima, pozajmite li novac od banke, kamate su iznos koji ćete platiti za taj zajam. Položite li novac na štedni račun, kamate su iznos koji vam banka isplaćuje za vašu ušteđevinu. Kamatnim stopama taj se trošak ili prinos izražavaju kao postotak iznosa koji pozajmljujete od banke ili banci (smatra se da banci »pozajmljujete« svoju ušteđevinu).

Nominalna kamatna stopa dogovorena je stopa, koja se plaća. Po toj stopi, na primjer, vlasnici kuća otplaćuju hipotekarni kredit i banke štedišama isplaćuju kamate na štednju. Dužnici plaćaju, a štediše primaju kamate po nominalnoj stopi.

Dužnicima i štedišama nije važan jedino nominalni iznos koji plaćaju odnosno primaju, nego i koliko robe, usluga ili nečeg drugog mogu kupiti tim novcem. Ekonomisti to nazivaju kupovnom moći novca. Ona s vremenom obično pada jer cijene rastu zbog inflacije. Uzmemo li u obzir inflaciju, vidjet ćemo koji je realni trošak zaduživanja i realni prinos na štednju. Evo kako to računamo:

realna kamatna stopa = nominalna kamatna stopa – inflacija

Efektivna kamatna stopa (EKS) predstavlja stvarnu cijenu kredita pojedine banke koja uključuje i ostale troškove kredita poput naknada i ostalih izravnih troškova. Uspoređivanjem različitih efektivnih kamatnih stopa banaka dobiva se uvid u to koja banka ima niže troškove kreditiranja za klijenta što u konačnici omogućava donošenje odluke o kamatnoj stopi koja najbolje odgovara klijentovim mogućnostima i očekivanjima.

Efektivna kamatna stopa podrazumijeva jedinstvenu metodu prikazivanja kamatnih stopa s ciljem povećanja  transparentnosti glede troškova zaduživanja.

Interkalarna kamata je kamata koja se obračunava od dana iskorištenja do početka redovite otplate kredita. Visina je obično jednaka redovitim kamatama. Interkalarne kamate mogu se platiti jednokratno, a mogu se uključiti i u redovitu anuitetsku otplatu kredita.

Svake godine u listopadu startamo sa pripremama za natjecanje u disciplini poduzetništo. Ishodi iz područja financiranja, koje učenici ostvaruju prilikom natjecanja u ovoj disciplini su:

• usporediti ulaganja iz različitih izvora
  • izabrati način financiranja
  • odabrati kreditni proizvod

Jednostavni kamatni račun primjenjuje se kada se kamate u svakom obračunskom razdoblju obračunavaju na temelju iste vrijednosti glavnice. U ovom je slučaju i vrijednost kamate ista u svakom obračunskom razdoblju pa se ova vrsta kamatnog računa najčešće primjenjuju kod financijskih poslova koji su kraći od godine dana.

Jednostavne kamate računaju se prema sljedećoj formuli:

pri čemu je I oznaka za kamatu, C0 je oznaka za glavnicu, n je oznaka za broj vremenskih razdoblja na koje se uzima kredit, a i je oznaka za kamatnu stopu.

Složene kamate računaju se prema sljedećoj formuli:

ZADATAK ZA MATURANTE

Istražite na internetu kolike su kamatne stope na kredite pojedinih poslovnih banaka. Pri tome ćete izdvojiti vrijednost nominalnih i efektivnih kamatnih stopa za pojedinu banku. Neka vam izvor bude najmanje 5 poslovnih banka u Hrvatskoj.  Do utorka, 31. listopada 2023., na Svjetski dan štednje, ubacite svoje odgovore u kutiju koja se nalazi u atriju škole. Osim navedenog za vas smo pripremili još 3 zadatka:

1. Ako netko položi iznos od 1000 € na štedni račun i dobije nominalnu kamatnu stopu u visini 2,5 %, za godinu dana moći će podići 1025 €. Međutim, ako cijene zbog inflacije porastu za 3 %, koliko će trebati € da bi kupio robu ili usluge koje su godinu dana prije koštale 1000 €. Koliki je onda uopće njegov realni prinos u zadatku?
  2. Koliko iznosi ukupna kamata koju će dužnik morati vratiti za pozajmljivanje 100.000,00 EUR od banke na 3 godine uz kamatnu stopu od 6%? Koristeći jednostavni kamatni račun izračunajte zadano. Obvezno je priložiti vaš izračun!
  3. U slučaju kada bismo uzeli iste podatke kao i u primjeru za izračun jednostavne kamate, složena kamata bila bi veća iz razloga što se u slučaju složenog kamatnog računa kamate obračunavaju i na akumulirane kamate iz prethodnog razdoblja. Također, u slučaju složenih kamata vrijednost kamata nije jednaka na kraju svakog obračunsko razdoblja. kao što je to slučaj s jednostavnim kamatama. Izračunajte koliko će iznositi ukupne složene kamate nakon tri godine?

U dogovoru s predmetnom profesoricom iz Matematike, slobodno ju konzultirajte ukoliko imate problema pri izračunu.

Svi marljivi maturanti koji točno odgovore na zadano bit će nagrađeni ocjenom odličan iz predmeta Tehnika vanjskotrgovinskog poslovanja te će, ukoliko žele, nastavit sa pripremama za daljnje natjecanje!