Međunarodni dan carine (International custom day)

Autor: Vanja Perković, 19. 1. 2021.

Međunarodni dan carine obilježava se 26. siječnja u svim državama članicama Svjetske carinske organizacije (WCO- World Customs Organization )

GRANICE DIJELE, A CARINE POVEZUJU

• Razmislite o tome kako carina pomaže da naša zemlja bude sigurna.

• Razmislite kakav bi bio svijet da se svjetskom trgovinom ne upravlja pravilno.

• Razgovarajte s drugima o ulozi koju carina ima u održavanju sigurnosti dok putujete u druge zemlje.

• Saznajte više o Svjetskoj carinskoj organizaciji

Primjer dobre prakse i  inovativnih  metoda poučavanja u trajanju od jednog nastavnog sata, izradile Ivana Prezzi, dipl.oec. i Vanja Perković dipl.ing

Hrvatska je ulaskom u EU otvorila svoje granice svim državama članicama tako da naše carinsko područje ne obuhvaća samo prostor RH već prostor EU pa stoga i utvrđene carine vrijede za cijelu EU prema trećim zemljama. Sva roba koja se uvozi iz trećih zemalja na područje EU ima svoju tarifnu oznaku. Carinske tarifne oznake utvrđene su Uredbom o carinskoj tarifi NN 135/2012. Sukladno tarifnoj oznaci određene robe, utvrđena je i određena carinska tarifa u EU poznata kao EU TARIC. EU TARIC je dostupan svima na sljedećoj web adresi:

Podsjetimo se još da razlikujemo carine prema osnovici za obračun :

• carine  na vrijednost robe
  • specifične carine (osnovicu čini količina robe-komad, litra, kilogram...)
  • kombinirane carine (kombinacija vrijednosti robe i specifičnih carina)

Učenici četvrtih razreda skenirat će QR kod putem QR Scanner mobilne aplikacije. Iza QR koda skriven je zadatak. Učenici će riješiti navedeni zadatak te ubaciti svoja rješenja sa postupkom rješavanja u za to predviđene kutije u učionici. Profesorica Ivana Prezzi iz Tehnike vanjskotrgovinskog poslovanja će izvući sretne dobitnike. Ukoliko njihova rješenja budu točna, sretni učenici bit će vrednovani ocjenom odličan u rubrici Primjena nastavnih sadržaja.

Učenici trećih razreda će iz predmeta Informatika rješavati zadatak u Ms Excelu i u virtualnoj učionici predati svoje riješene tablice. Svi učenici koji predaju točno riješeni zadatak prezentirati će svoj rad i za to biti ocijenjeni iz predmeta Informatika u elementu Primjena sadržaja

Sretno!

carina.xlsx (11.68 KB)