POSJET NAŠIH UČENIKA MEDITERANSKOM FESTIVALU KNJIGE U SPLITU

Autor: Vanja Perković, 5. 10. 2022.

Ove školske godine, naši učenici imali su priliku prisustvovati Mediteranskom festivalu knjige
u Splitu, koji se svake godine odvija na Gripama i uz iznimno bogatu ponudu knjiga za svačiji ukus  nudi i kulturni program: književne susrete, promocije knjiga,  panel rasprave i radionice. Naši učenici 2.a i 2.b razreda zajedno s profesoricom Hrvatskoga jezika Suzanom Ković i stručnom suradnicom knjižničarkom Margaretom Glavurtić u okviru programa Čitateljskog kluba, posjetili su Mediteranski sajam knjiga i prisustvovali promociji novog  romana našeg poznatog sugrađanina, suvremenog pisca, filmskog kritičara i kolumnista Jurice Pavičića

Njegov novi roman Mater Dolorosa, mediteranski noir-roman, odličan je krimić u kojemu se izmjenjuju napetost, zagonetka i uzbuđenje .Pavičić nas uvodi u arhitekturu interijera, napuštenih tvornica i skladišta na kojim se dogodilo zagonetno ubojstvo. Radnja romana odvija se u rodnom Splitu. Sve je prekriveno velom tajne i propadanja. .To je roman o tome što smo spremni žrtvovati kako bismo zaštitili one koje volimo. Jurica Pavičić u svojim romanima progovara o sudbini pojedinaca i društva u tranziciji i o funkcioniranju obitelji u mediteranskom društvu. U književnosti se javio po prvi puta 1997. godine socijalnim trilerom Ovce od gipsa.
Uslijedili su romani: Nedjeljni prijatelj, Minuta 88, Kuća njene majke, Crvenkapica, Žena s drugog kata, Crvena vode, zbirke priča Patrola na cesti i Brod u dvorištu te zbirka izabranih
priča Skupljač zmija. Učenici su imali priliku doživjeti susret s piscem, osjetiti atmosferu u kojoj su nastajali njegovi romani, doživjeti svoj rodni grad iz druge perspektive – perspektive njegovih junaka. Prošle godine sudjelovali su  u projektu Mreža čitanja u kvizu znanja i multimediji te su se već imali prilike družiti s Pavičićevim likovima u romanu Crvena voda.

Zaronite i vi u svijet knjige, pročitajte svaki dan neki lijepi citat ili priču, sigurno će vas obogatiti.

I na kraju:  Knjige i vrata su ista stvar. Otvorite ih i pređete u drugi svijet.

Jeanette Winterson

Margareta Glavurtić,