MEĐUŽUPANIJSKI SAJAM VJEŽBENIČKIH TVRTKI

Autor: Vanja Perković, 28. 4. 2023.

U dvorani Studentskog doma u Dubrovniku 24. travnja 2023. godine održan je međužupanijski Sajam vježbeničkih tvrtki u organizaciji Ekonomske i trgovačke škole Dubrovnik za učenike koji pohađaju programe obrazovanja za zanimanja ekonomist i komercijalist.

Ovogodišnji sajam u znaku je obilježavanja 25 godina od uvođenja predmeta Vježbenička tvrtka u programe ekonomskih škola i 20 godina od organizacije prvog sajma vježbeničkih tvrtki u RH.

Sajam je započeo prigodnim programom otvaranja u 11 sati, a događanje je svečano otvorila pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Jelena Dadić Račić.

Učenici su svoje tvrtke predstavljati ne samo putem prezentacija nego i putem izlaganja na štandovima te kroz sajamsko poslovanje. Na sajmu se predstavilo 14 vježbeničkih tvrtki s područja Dubrovačko-neretvanske i Splitsko-dalmatinske županije.

Cilj održavanja sajma vježbeničkih tvrtki je poboljšati kvalitetu obrazovanja u školama koje provode program Vježbenička tvrtka i Strukovne vježbe kroz poticanje učenika na napredovanje, želju za samostalnošću i primjenu teorijskoga znanja te razvoj poduzetničkih vještina, a rezultat svega je jedna lijepa suradnja među učenicima i nastavnicima.

Učenici su prezentirati što su sve radili i naučili tijekom nastavne godine u okviru programa Vježbenička tvrtka i Strukovne vježbe i to predstavljanjem rada svojih tvrtki kroz prezentacije, uređenje štanda, izlaganje na štandu te općenito sudjelovanju u sajamskom poslovanju.

Učenici su nam pokazali brojne inovativne ideje, zanimljiv asortimana proizvoda koji su nudili, kreativne promotivne materijala te su impresionirali umijećem u predstavljanju svojih tvrtki.

Međužupanijskom sajmu vježbeničkih tvrtki koji već sedmu godinu organizira Ekonomska i trgovačka škola Dubrovnik, prvi put priključila se i Komercijalno-trgovačka škola Split.

Naše učenice Matea Jurjević, Natali Matijaš i Petra Mihaljević pod vodstvom mentorice Marije Istenić predstavile su svoju vježbeničku tvrtku Lavandeli d.o.o. kroz usmenu prezentaciju pred publikom te putem promidžbenih materijala na štandu (kataloga, sajamskih brošura, letaka, plakata, visit karata…).

Cilj sajmskog poslovanja bio je obaviti što više kupoprodajnih aktivnosti. Učenice su izdavale i primale narudžbe, izdavale i plaćale račune, potpisivale dokumentaciju, ugovarale poslove te pakazale zavidno znanje u sajamskom poslovanju.

Učenice su organizirale zabavnu nagradnu igru i nagrade za sudionike sajma te osmislile i izradile i prigodne poklone s logom tvrtke za poslovne partnere.

Matea, Natali, Petra i njihova mentorica iz Dubrovnika su se vratile oduševljene, prepune ideja i obogaćene jednim novim iskustvom.

Autor: Marija Istenić, prof. savjetnik