Posjet njemačkih kolega iz Stolberga

Autor: Vanja Perković, 18. 10. 2023.

U ponedjeljak, 16. listopada 2023. našu školu posjetili su njemačke kolege iz srednje strukovne škole „Berufskolleg Simerath Stolberg – Europaschule“ iz Stolberga, koja je certificirana srednja europska škola u blizini grada Aachena u oblasti Sjeverna Rajna –Vestfalija.  Nastavnici iz Njemačke  posjetili su našu školu kako bi sudjelovali u job shadowingu.

Job shadowing   omogućuje nastavnicima iz  različitih zemalja odlazak u drugu zemlju kako bi se upoznali s obrazovnim sustavom, pratili rad svojih kolega, usvajali nove metode poučavanja, razmijenili iskustva i ostvarili nove kontakte za buduću suradnju. Kolege dolaze iz velike strukovne škole s 2500 učenika i mnoštvom zanimanja od onih proizvodnih, zanatskih do obrazovnih. To je trgovačka, industrijsko-tehnička, znanstvena i društveno-obrazovna škola. Ova je oblast u Njemačkoj poznata osim po turizmu i po  industrijskoj proizvodnji, rudarstvu, obradi metala, tekstilnoj, kemijskoj i prehrambenoj industriji, pa se i škola orijentirala na obrazovne programe koje prate potrebe ovih djelatnosti. Škola promiče procese interkulturalnog učenja koji omogućuju razumijevanje i toleranciju drugih kultura.

Naše goste dočekala je školska psihologinja Martina Mršić uz pomoć i podršku prof. engleskog i njemačkog jezika Tonija Jerkovića koji je sudjelovao u organizaciji posjeta. Nastavnici iz Njemačke prisustvovali su satovima strukovnih i općih predmeta. Upoznali su se s organizacijom rada škole i zanimanjima u školi. Zajedno s našim nastavnicima družili su se u zbornici, razmijenili su iskustva i razgovarali o mogućnostima daljnje suradnje.

Posjetili su knjižnicu u kojoj je školska knjižničarka Margareta Glavurtić pripremila izložbu o književnicima s njemačkog govornog područja. Posjet se odvijao u vrijeme Mjeseca knjige i školskih knjižnica,  pa je ovo je bila prilika da  organiziramo tematsku izložbu  na kojoj su bile izložene knjige velikana njemačke književnosti: Brechta, Goethea, Kafke, Schillera, a među njima i nobelovaca Tomasa Manna i Hermana Hessea. Školska knjižničarka održala je predavanje na engleskom jeziku i upoznala  goste s knjižničnim fondom, načinom rada knjižnice, radionicama, aktivnostima i projektima u kojima sudjeluje školska knjižnica. Posebno je istaknula ulogu knjižnice u radu Čitateljskog kluba  i učeničke zadruge Butiga te suradnju sa svim aktivima i stručnom službom škole.

Bilo nam je drago na ovaj način podijeliti iskustvo učenja i poučavanja, saznati što i kako rade naše kolege u Njemačkoj. Nadamo se da će nas ponovo posjetiti i da ćemo imati prilike uzvratiti posjet, doznati nešto novo, proširiti znanje i što je najvažnije učiti i međusobno surađivati. Vjerujemo da je ovo početak jedne kvalitetne suradnje za nastavnike i  učenike naše škole.

Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete koristiti za promjenu svijeta.

članak napisala: Margareta Glavurtić, školska knjižničarka