Objava rezultata istraživanja- Strategije za smanjenje ambalaže

Autor: Vanja Perković, 6. 12. 2023.

Osmislile i provele: Magda Barišić i Ivana Prezzi

Sama riječ ambalaža potječe od francuske riječi  emballage, što u prijevodu znači zavoj. Primarno, ambalaža služi kako bi očuvala kvalietu  robe kao i kvanitet robe u prijevozu i manipulaciji. Njena marketinška svrha vrlo često je od velike važnosti  za prezentaciju i prodaju pakirane robe.

U zadnja dva destljeća, ekološka osvještenost potrošača pretvorila je ekološku ambalažu u „tihog prodavača“ i snažnog faktora utjecaja na sam rezultat prodaje. Potrošači prepoznaju različite oznake koje na sebi nosi ekološka ambalaža i spremniji su kupiti proizvod u ekološko prihvatljivoj ambalaži. Jedna od najpoznatijih oznaka na ekološkoj ambalaži je 3 R simbol (eng. reduce – reuse – recycle) odnosno smanjiti iskorištavanje prirodnih resursa- ponovno upotrijebiti- reciklirati.

Proveli smo istraživanje anketiranjem na razini Splitsko-damatinske županije, na uzorku od 200 ispitanika (N=200). Temeljem rezultata ankete, 75% ispitanih je u dobi ispod 19 godina što pokazuje da su anketu uglavnom ispunjavali mladi sa tek završenom srednjom školom, od čega većinom žene (63%). Većina ispitanika smatra da se od ambalaže najviše recikliraju čepovi. Sto sedamdeset ispitanika preferira recikliranje plastike i plastičnih materijala, a većina, njih 68%, je u recikliranju plastike već i sudjelovalo.

Nadalje, najviše bi ispitanika iskoristilo stari papir i karton i/ili staklene boce i limenke koje više ne koriste u kreativnim projektima. Veliki dio ispitanika (45%) već odvaja tekstil za recikliranje, a njih 10% razmišlja o tome da to ubuduće radi. Ispitanici do sada uglavnom nisu imali priliku reciklirati nešto neobično, ali se izjašnjavaju da razmišljaju o tome pa bi tako njih 43%  rado sudjelovalo u  "Uradi sam" projektima s recikliranim materijalima. Najviše ispitanika (46%) smatra da bi edukacija bila najbolji način motiviranja drugih ljudi da započmu reciklirati.

Upoznavanje mladih sa potencijalom ekološke ambalaže važno je za razvijanje znanja, vještina i stavova vezanih uz održivi razvoj.  Već u srednjoškolskoj dobi, mladi mogu analizirati utjecaj ljudi na okoliš i ekološki način života, utjecaj gospodarstva i politike na održivi razvoj kao i pravilnu raspodjelu korištenja prirodnih resursa.

Istrazivanje_strategija_za_smanjenje_ambalaze_(2).pdf (628.18 KB)