Upoznajmo baštinu grada Trogira
Autor: Vanja Perković, 16. 5. 2024.
Primjer dobre prakse – korelacija predmeta Povijesti, Hrvatskoga jezika i školske knjižnice U subotu 27. travnja učenici 1.a razreda članovi školske sekcije Ljubitelji baštine u pratnji profesorica Kristine Stipice, prof. povijesti; Suzane Ković, prof. hrvatskoga jezika; Margarete Glavurtić, školske knjižničarke i uz stručno vodstvo Dražice Kekez, prof. povijesti umjetnosti i dipl. knjižničarke posjetili su grad Trogir. Povijesna jezgra grada Trogira je od 1997. na UNESCO-vom popisu svjetske baštine. Posjet ovom primorskom dragulju bila je prilika da nauče nešto novo, druže se i uživaju u razgledavanju kulturnih znamenitosti. Posjetili smo Muzej grada Trogira, Katedralu sv. Lovre i samostan sv. Nikole.
Muzej grada Trogira
Muzej grada Trogira smješten je u blizini sjevernih gradskih vrata u palači obitelji Garagnin-Fanfogna koja je u Trogir došla iz Venecije krajem 16. stoljeća. Palača se sastoji od dva bloka romaničkih i gotičkih kuća koje su u 18. stoljeću nadograđene i objedinjene u jedinstveni sklop. U predvorju se nalazi izložbeni muzejski prostor, a na katu je smješten stalni postav Muzeja grada Trogira koji prikazuje povijest grada i njegove okolice od pretpovijesti do početka 20. stoljeća.
Urbanistički razvoj grada započinje u 2. stoljeću pr. Kr. kada Trogir postaje dijelom helenističkog grada – države Isse (Vis). Tada se pod imenom Tragouriom prvi put spominje u povijesnim izvorima. Brojni predmeti u muzeju svjedoče o naseljavanju trogirskog područja, svakodnevnom životu Trogirana, trgovačkim odnosima i ekonomskom životu grada.
Na mjestu ilirskog naselja grčki doseljenici s otoka Visa (Issa), osnovali su svoju naseobinu krajem 3 st.pr. Krista. Od kasnoga antičkog doba i u ranom srednjem vijeku, Trogir se nalazio pod vlašću Bizanta. Od 12. stoljeća do 1420. godine Trogir priznaje vlast Ugarsko-hrvatskih kraljeva. To je doba procvata Trogira, kada započinje gradnja trogirske katedrale i glavnine sakralnih zdanja. Od 1420. do 1797. Trogir se nalazi pod vlašću Venecije i u 15. stoljeću doživljava svoj procvat u umjetnosti i kulturi.
Dokumenti, knjige, umjetnička djela i predmeti za svakodnevnu upotrebu izloženi su u prostorijama Zbirke srednjovjekovne i Zbirke novovjekovne kulturne povijesti.
Knjižnica obitelji Garagnin-Fanfogna
U muzeju se nalazi bogata knjižnica koja je utemeljena polovicom 18. stoljeća čiji je osnivač splitski nadbiskup Ivan Luka Garagnin, koji je prikupio brojne rijetke knjige, arhivsku i rukopisnu građu, kodekse, a i sam se bavio pisanjem i tiskanjem djela. Knjižnica posjeduje 5582 naslova na raznim svjetskim jezicima u vremenu od kraja 15. do sredine 20. stoljeća. Stropovi knjižnice oslikani su alegorijskim likovima, likovima antičkih mislilaca te hrvatskih i talijanskih književnika i filozofa (Ciceron, Platon, Homer, Horacije, književnici Ivan Gundulić i Dante Alighieri). Vrhove dvaju kutnih ormara krase poprsja Ivana Gundulića i Dantea Alighierija. Godine 1840. ženidbom zadarskog plemića Antuna Fanfogne i Katarine Garagnin, u knjižnicu pristiže obiteljski arhiv Fanfogna i više glagoljskih rukopisa. U knjižnici se čuva i mala zbirka inkunabula. Početkom 20. stoljeća, zbog ekonomske krize u koju je upala obitelj Garagnin ‒ Fanfogna prodana su neka vrijedna djela, ali se unatoč takvim okolnostima knjižnica uspjela sačuvati. Knjižnica je zatvorenog tipa i ima status muzejske zbirke.
Knjižnica obitelji Garagnin-Fanfogna
Posebnost Trogirskog muzeja čini Galerija Cate Dujšin Ribar (1897.-1994.), rođene u Trogiru. U galeriji je prikazan umjetnički opus slikarice koja je inspiraciju za svoja umjetnička djela crpila u rodnom gradu. Školovala se na umjetničkoj akademiji u Zagrebu i u atelijeru Vladimira Becića, a podučavao ju je i Emanuel Vidović. U Galeriji je predstavljen i opus Zlate Radej cijenjene hrvatske keramičarke koja je 2001. godine poklonila dio svojih radova Muzeju grada Trogira.
Katedrala sv. Lovre
Katedrala sv. Lovre nalazi se na glavnom gradskom trgu, izgrađena je na mjestu za koje se pretpostavlja da se nalazio stari grčki hram. Gradnja katedrale započinje oko 1200. godine i završava početkom 17. st. Na katedrali možemo uočiti brojne stilove i motive koji se ističu na zvoniku. Većinom je izrađena u romaničkom stilu do 1251. godine, dok je gotički svod izgrađen u 15. stoljeću. Katedrala je posvećena sv. Ivanu Trogirskom koji je zaštitnik grada, a njegova grobnica i kapela nalaze unutar katedrale.
Najpoznatiji dio katedrale je portal, remek djelo Majstora Radovana kroz kojeg vidimo brojna religiozna događanja. Na krajevima portala se nalaze Adam i Eva prikazani kako stoje na lavovima i simboliziraju prvi grijeh. Na vanjskim dovratnicima su prikazani apostoli i sveci, dok su na bočnim stranama prikazana mitska bića i egzotične životinje. U luneti poviše vrata možemo vidjeti prikaz Kristovog rođenja, a na samom vrhu portala nalazi se sveti Lovre.
Sam portal je pojedinačno nastao te je kasnije spojen u jedinstvenu cjelinu.
Kapela sv. Ivana Trogirskog
Kapela sv. Ivana Trogirskog najljepši je prostor unutar katedrale. Sagrađena je u 15. stoljeću po nacrtu Nikole Firentinca i uz pomoć Andrije Alešija i Ivana Duknovića. Kapela se nalazi na sjevernom dijelu katedrale. U kapelici možemo vidjeti bakljonoše koji izlaze iz odškrinutih vrata Hada i nose baklje koje simboliziraju gašenje ovozemaljskog života. Njeno središte krasi oltar sa svečanom grobnicom sv. Ivana Trogirskog. Sama kapela se smatra jednom od najljepših renesansnih spomenika u Europi.
Samostan sv. Nikole i zbirka umjetnina "Kairos”
Samostan sv. Nikole je samostan sestara Benediktinki koji postoji više od 900 godina. Stil gradnje samostana mješavina je romanike, gotike, renesanse i baroka, a kameni ulomci potječu iz antičkog doba. Samostanska zbirka sadrži vrijedna umjetnička djela koja su vlasništvo samostana. Istaknuto mjesto na ovoj izložbi zauzima glasoviti kameni reljef koji datira s početka 3. st. prije Krista. Na njemu je u liku gola mladića personificiran Kairos - božanstvo zgodnog trenutka, povoljne prigode koja se čovjeku sudbinski suprostavlja. Taj prigodan čas valja uhvatiti krilatog Kairosa i zgrabiti ga za čuperak, inače je trenutak proletio u nepovrat. Ovaj trogirski reljef izrađen je po uzoru na brončani kip Kairosa koji je djelo znamenitog grčkog kipara Lizipa iz Sykiona. Uz Kairosa istaknuto mjesto zauzima Romanička Gospa iz 13. stoljeća koja je najstarija sačuvana slika u Trogiru, kip bogorodice s djetetom s početka 15. stoljeća, renesansna slika sv. Benedikta i još mnoge znamenitosti.
Trogirski evangelistar
Nezaobilazni dio pisane baštine grada Trogira svakako je i Trogirski evangelistar koji se čuva u knjižnici Stolnoga kaptola u Trogiru.
„Evangelium –blaga poruka- nije samo uspjeli književni opis života i rada osnivača kršćanstva, Isusa Krista, nego i najplemenitiji proglas čovječanstva o vrednovanju ljudskog života i najsavršeniji ustav međusobnoga društvenog življenja ljudi na zemlji što su ga ikada u povijesti izgovorila čovječja usta. Za filozofe evanđelje je utjelovljenje mudrosti, za kršćane Božja riječ..“ (Uvod Josipa Bratulića Trogirskom evanđelistaru, Književni krug Split 1997. ).
Trogirski evanđelistar – Evangelium (blaga poruka), iz prve polovice 13. stoljeća, pisana uglatom beneventanom (latinično pismo oblih i uglatih slova).Prvo izvješće potječe od arheologa Frane Bulića, 4. svibnja 1895. Evanđelistar je uvezen u drvene daščice obložene crvenim baršunom.
Trogirski blagdanski evanđelistar zasigurno je najljepši kodeks stare hrvatske književne djelatnosti i jedan od najljepših beneventanskih rukopisa na svijetu. Pisan je poluuglatom dalmatinskom beneventanom, u razdoblju od kraja 11. do početka 13. stoljeća. Rad je više pisara i najvrsnijih minijaturista, a ukrašen je sa 122 velika inicijala koja se pružaju, gotovo redovito, kroz čitavu stranicu. Ilustriran je s pet većih uočljivo lijepih minijatura.
Korice su ukrašene veoma lijepo izrađenim baroknim okovom po rubovima i s reljefnim medaljonom u sredini sa simbolom sv. Ivana Evanđelista na licu i sv. Mateja na naličju -Okov kao i baršunasta obloga potječu iz XVII. stoljeća. - Između drvenih korica uvezano je veoma čvrsto 110 listova pergamene.
U iluminacijama su, naime, zastupljena iskustva bizantskog iluminatorstva, te onog iz susjedne Italije, osobito iz Montecassina i Venecije, a k tome još i dostignuća irskih i anglosaksonskih iluminatora.
Ljepota stila, osjećaj za oblikovanje i nesumnjive vrijednosti prelijepih iluminacija s nizom inicijala obilježavaju knjišku djelatnost dalmatinskog područja. Poruke i riječ Božju koje donose na svojim stranicama, popraćena slikovnim prikazima, uvijek iznova pred čitatelja postavljaju jednako važna i aktualna moralna pitanja.
Učenici su dobili zadatak da iz različitih informacijskih izvora u knjižnici istraže o Trogirskoj katedrali, knjižnici obitelji Garagnin-Fanfogna i Trogirskom evangelistaru. Potaknuti bogatom kulturnom i pisanom baštinom Trogira izradit će prezentacije u različitim digitalnim alatima u kojima će predstaviti svoj rad. Metodom grupnog rada formirat će mapu Trogira sa svim važnim kulturnim znamenitostima grada u alatu Storymap. Učenici će ostvariti ove odgojno-obrazovne ishode:
Odgojno-obrazovni ishodi za predmet Hrvatski jezik:
SŠ HJ B.1.3.
1. Učenik prepoznaje i opisuje književni tekst u književnopovijesnom, društvenom i kulturnom kontekstu.
SŠ HJ B.1.4.
2. Učenik se stvaralački izražava prema vlastitome interesu potaknut tekstom.
Odgojno-obrazovni ishodi za predmet Povijest
1. Učenici će istražiti i proučiti kršćansko-kulturnu, povijesnu i spomeničku baštinu svoga zavičaja kao temelj osobnog, nacionalnog i vjerničkog identiteta
2. Učenici će analizirati trogirsku baštinu kao jedinstveni primjer u povijesti europskog graditeljstva.
Odgojno-obrazovni ishodi međupredmetnih tema:
1. Upravljanje informacijama
uku A.4/5.1 Učenik samostalno traži nove informacije iz različitih izvora, transformira ih u novo znanje i uspješno primjenjuje pri rješavanju problema.
3. Kreativno mišljenje
uku A.4/5.3 Učenik kreativno djeluje u različitim područjima učenja.
Osobni i socijalni razvoj
osr C 4.4. Opisuje i prihvaća vlastiti kulturni i nacionalni identitet u odnosu na druge kulture.
Ikt D 4.1 Učenik samostalno ili u suradnji s drugima stvara nove sadržaje i ideje ili preoblikuje postojeća digitalna rješenja primjenjujući različite načine za poticanje kreativnosti.
Korišteni izvori:
https://hrcak.srce.hr/file/331722
(pristupljeno 10.5.2024.)
https://www.visittrogir.hr/hr/tourist/blogs/katedrala-sv-lovre-kroz-povijest
(pristupljeno 10.5.2024.)
https://muzej-grada-trogira.hr/knjiznica-garagnin-fanfogna/
(pristupljeno 10.5.2024.)
https://trogir.hr/o-gradu/povijest-2/
(pristupljeno 10.5.2024.)
share.net/marijamatijasevic/rednjovjekovne-crkvene-knjige-u-trogiru
(pristupljeno 10.5.2024.)
Posebno se zahvaljujemo kolegici Dražici Kekez na stručnom vodstvu znamenitostima grada Trogira.
Članak napisale:
Kristina Stipica, prof. povijesti,
Suzana Ković, prof. hrvatskoga jezika,
Margareta Glavurtić, školska knjižničarka
Sva postiguća naših učenika i naše škole dijelimo kroz publicističke vrste preko našeg novog portala
KonTaŠ?
https://kontash.com/
PROJEKT MOBILNOSTI
„TREASURE THE EXPERIENCE”
Dublin, Irska, 29.siječnja 2023. – 11.veljače 2023.
https://radio.hrt.hr/radio-split/vijesti/splitski-maturanti-radili-u-irskoj--10635521
Erasmus + projekt
Poziv učenicima
Obavijest o selekcijskom intervjuu
Odabir sudionika
Spremni za polazak
We`re back
na stranici www.studij.hr možete pronaći detaljne informacije u vezi s postupkom prijava na visoka učilišta, rangiranju, kalendaru s rokovima u postupku prijava, kao i mogućnosti usporedbe studijskih programa i ostvarenim bodovima za upis prethodnih godina. Na stranici su objavljeni i statistički podatci za sva visoka učilišta kojima se stječe uvid u broj prijavljenih i broj ostvarenih prava na upis za prethodne akademske godine.
Izložba “Poduzetničke boje”
Split, KTŠS, 11. travnja 2019.
Marketing za male i srednje poduzetnike
Video kao rezultat projekta Postani/ostani poduzetnik (POP)
Projekti |
strukovno obrazovanje |