2023-11-28 17:02:00

Prošlost u budućnosti: Tradicija koja inspirira

U sklopu školskog projekta „Prošlost u budućnosti: Tradicija koja inspirira“,  organiziran je stručni razgled Dijoklecijanove palače te izložbe  „Zanatstvo i obrtništvo u Splitu od antike do početka 20. st.“ Cilj ovih aktivnosti je da učenici prepoznaju i shvate važnost kulturne i povijesne baštine svog grada.

                                 

Predsjednik splitskog Udruženja obrtnika Vilim Bujević  otvorio je izložbu riječima: „Obrtnici su na ovim prostorima sagradili sve ovo što vidite, a mi imamo privilegiju uživati u svemu tome. Znanje je potrebno prenositi budućim generacijama i zato je ključno da znamo kako su radili, što su radili i kako su živjeli obrtnici prije nas. Povijest udruživanja obrtnika u Splitu daleko je dulja od one službene.“

Pod stručnim vodstvom muzejske savjetnice, gospođe Elvire Šarić Kostić, učenici su imali priliku upoznati se s radom obrtnika od antičkog doba, preko splitske obrtničke bratovštine u srednjem i novom vijeku, razdoblja mletačke i kasnije austrijske uprave pa do obrtničkih škola, izložbi i sajmova s početka 20. stoljeća. Obrtnička zanimanja koja sežu daleko u prošlost do današnjih dana su ljekarnici, zlatari, izrađivači balista, brijači, bačvari, kalafati, postolari, kotlari, kožari, drvodjelci, suknari, kovači, klesari, majstori, krznari, zidari, krojači, slikari, izrađivači mačeva i štitova, carinarnici (Lazaret) i u novije vrijeme voditelji konačišta, konobari, koji su djelovali kao obrtničke udruge i radili u skladu sa tadašnjim pravilnicima, uredbama i zakonima.

 

 

Nakon izložbe, učenici su razgledali i Dioklecijanovu palaču pod stručnim vodstvom. Osim što su se na taj način stručno upoznali s Dioklecijanovom palačom upisanom u UNESCO-ov popis svjetske baštine 1979. godine, učenici su uočili mjesta unutar same palače na kojima su djelovali obrti i trgovine njihovih sugrađana s početka 20. st.

 

 

Potražite inspiraciju u Dioklecijanovoj palači s početka 20. stoljeća i kroz prošlogodišnji projekt naše škole:

https://storymaps.arcgis.com/stories/26fb9341cf554885820b3102e95c3bf4

 

Po povratku u školu, učenici su dobili zadatak da osnuju  zamišljenu start-up tvrtku te razviju proizvod/uslugu, imajući na umu tržište danas, ali i kulturnu i povijesnu pozadinu. Na taj način, inspirirani kulturnom i povijesnom baštinom grada Splita, naši su učenici ostvarili sljedeće ishode našeg školskog projekta:

-          olujom ideja odabrali ponudu vlastite trgovačke ili uslužne djelatnosti inspirirani poduzetničkim potvatima svojih sugrađana s početka 20. stoljeća

-          pratili stručni razgled kroz Dioklecijanovu palaču te uočili postojeću ponudu u palači

Kroz ovaj projekt maturanti naše škole izradit će poslovni plan otvaranja virtualne tvrtke. Neki od njih odabrat će proizvod ili uslugu koji će ciljati na turiste kako bi promovirali kulturnu i povijesnu baštinu dok će drugi imati ideju otvaranja tvrtke zdrave hrane, parfumerije, franšizinga, trgovine namještajem, trgovine kavom pa sve do studija za izradu web stranica,  pružanja usluga digitalnog marketinga i web analitike. 

Voditeljice projekta abecednim redom kako slijedi: Magda Barišić, Lucija Čapalija, Vanja Perković, Ivana Prezzi i ravnateljica Mirela Maričić


Trgovačka škola Split