2022-03-01 18:19:18

O POKLADAMA...

Korijeni poklada su pretkršćanski i imaju magijsko značenje. Ljudi su u prošlosti prerušavanjem, zaglušnom bukom, sipanjem pepela i sl. tjerali zimu, demone i zle sile kako bi se zaštitili od njihova pogubnog djelovanja. Poklade su se održavale u razdoblju između Bogojavljenja (6.1.) i Korizme. Obilježene su maskiranim ophodima i zabavama  uz obilje jela i pila. Unatoč otporu crkve običaj poklada nastavio se i nakon kristijanizacije.

 

 

Od kasnoga srednjeg vijeka priređivanje pokladnih povorki širilo se u gradovima katoličke Europe, najprije u Italiji, gdje je nastao talijanski karneval (Rim, Venecija), a zatim u Francuskoj, Belgiji i Njemačkoj.

Jedan od najpoznatijih i najblještavijih karnevala svakako je venecijanski. Venecijanske maske poznate su od antičkog doba. Popularnost im raste u doba renesanse. a vrhunac su doživjele u 18 stoljeću. Najčešće maske i kostimi bili su ribar, liječnik, astrolog, lovac, seljanka, pekar, mesar, te likovi iz Commedie dell ‘Arte (Arlecchino, Brighella, Colombina, Pulcinella).

https://www.youtube.com/watch?v=ICa0cK1gWCI ( pristupljeno 1.3.2022.)

http://marjan-venecija.blogspot.com/p/karneval.html (pristupljeno 1.3.2022.)

Inspirirani Venecijanskim karnevalom organizirali smo radionicu izrade pokladnih maski u knjižnici koje su učenice 3.a razreda Petra Mihaljević i Mia Vuco po uzoru na one tradicionalne venecijanske izrađivale od kartona, papira i raznih dekorativnih ukrasa u tehnici kaširanja.
Učenice su uz pomoć školske knjižničarke Margarete Glavurtić izradile maske koje su nas odvele na venecijanski karneval, u svijet blještavila, mašte i ljepote i učinile da na trenutak zaboravimo svakodnevnicu i uronimo u magični svijet karnevala. Učenice su pokazale visoku motiviranost i kreativnost u radu kao i volju za učenjem o tradicijskim običajima različitih naroda i kultura.

                                                        Margareta Glavurtić, školska knjižničarka


Trgovačka škola Split