2022-05-31 09:36:30

eTwinning projekt - "OUR CULTURAL HERITAGE"

U školskoj godini 2021./2022. Komercijalno-trgovačka škola Split uključila se u novi međunarodni eTwinning projekt pod nazivom “Our Cultural Heritage”.

Cilj projekta je podići svijest učenika o kulturnoj baštini i omogućiti im da spoznaju bogatstvo različitih kultura te da naučeno implementiraju u buduće poslovne planove.

Projekt su pokrenule Artemiz Menekse i Asli Aydemir, nastavnice iz Turske. Zemlje partneri su: Portugal, Republika Moldavija, Armenija, Poljska, Njemačka i Hrvatska. U projektu je sudjelovalo 16 nastavnika i 132 učenika. 

Iz naše škole u projektu je sudjelovalo 20 učenika iz 3. i 4. razreda, koji se školuju za zanimanje  komercijalist i Marija Istenić, prof. mentor koja je nositeljica eTwinning projekta u školi.

 

Učenici su istraživali i upoznavali našu materijalnu, nematerijalnu i prirodnu kulturnu baštinu i podijelili je sa svojim međunarodnim vršnjacima. Tijekom projekta učenici su zajednički učili, provoditi planirane projektne aktivnosti, dijelili svoja iskustva s učenicima drugih zemalja i razmjenjivali svoje uratke.

 

Učenici su komunicirali na stranom jeziku, upoznali različite kulture i običaje, uvažavali međusobne razlike, razvijali toleranciju prema drugima te jačali svijest o pripadnosti europskom kulturnom krugu.

Učenici su razvijali kritičko mišljenje, kreativnost, inovativnost, međusobnu komunikaciju, suradnju, timski rad i osjećaj odgovornosti.​ Učenici su razvijali i druge vještine poput jezičnih, medijskih, poduzetničkih, socijalnih i digitalnih što je i cilj projektne nastave. U virtualnom okruženju učenici i nastavnici škola sudionica povezali su se, podijelili iskustva i zajedno razvijali pozitivno radno okruženje. 

Tijekom rada na projektu učenici su koristili različite digitalne alate (Powtoone, Kahoot, Padlet, Storyjumper, Adobe Spark, Animoto, Prezi, Genially, Bubble.us, Canva…)  

Na samom početku nastavnici su imali sastanak preko ZOOM aplikacije na kojem su se upoznali i dogovorili kalendar projektnih aktivnosti. Nakon toga učenici su se međusobno predstavili, izradili svoje osobne iskaznice, pravila sigurnosti na internetu, prijedlog za logo i plakat projekta. Za izbor najboljeg loga, koji je postao zajednički logo projekta, svi sudionici projekta glasovali su u Google Forms-u.

Ovo je odabrani logo…

Učenici su različitim digitalnim alatima predstavili svoju školu, grad i državu u kojoj žive.

Obilježili smo Dan sigurnijeg internet, a zadatak učenicima bio je izraditi školsku ploču koja je morala sadržavati vizualne elemente, članke i brošure.

https://twinspace.etwinning.net/222968/pages/page/2064443

 

Bili smo u posjetu muzejima i svoje fotografije objavili na Twinspaceu.

https://twinspace.etwinning.net/222968/pages/page/2229880

Učenici su izradili videa na temu Tradicionalana hrana gdje su predstavili svoja tradicionalna jela.

https://twinspace.etwinning.net/222968/pages/page/2250214

https://youtu.be/88yZEqdxJeg

Posebno zanimljiv bio je događaj izazova u kojem je jedna država osmislila zagonetku vezanu za kulturnu baštinu svoje zemlje, a druga država je trebala istražiti i pogoditi o kojoj se materijalnoj ili nematerijalnoj kulturnoj baštini radi. Rezultat ove aktivnosti je zajednička križaljka.

https://twinspace.etwinning.net/222968/pages/page/2250214

https://www.armoredpenguin.com/crossword/Data/2022.05/0413/04132719.479.html

 

Zatim smo formirali mješovite, međunarodne timove učenika koji su radili na tri različite teme. Tim 1 istraživao je i predstavio nematerijalnu kulturnu baštinu, tim 2 materijalnu kulturnu baštinu, a tim 3 prirodnu kulturnu baštinu. Rezultat ove aktivnosti je međunarodna e-knjiga.

https://view.genial.ly/623ccb47a3d88d0018ecee37/presentation-history-presentation-iii

Završnim Zoom sastankom projekt smo priveli kraju i dogovorili zajedničku suradnju na nekoj novoj temi sljedeće godine.

Radom na projektu zadovoljni su i učenici i nastavnici. Svi učenici su aktivno sudjelovali u aktivnostima projektnog tima, proširili su svoje znanje o vlastitoj kulturnoj baštini, stekli nova znanja o kulturi i običajima partnerskih zemalja, međusobno surađivali u timu, komunicirali sa svojim vršnjacima na engleskom jeziku, dopisivali se i razmjenjivali iskustva.

Što su rekli nastavnici možete pročitati na poveznici:

https://twinspace.etwinning.net/222968/pages/page/2290761

Evo što su rekli učenici…

 

Veselimo se nekom novom projektu iduće godine.

                           Marija Istenić, prof. mentor


Trgovačka škola Split